پرش لینک ها

سرور اختصاصی چیست؟ استفاده از آن برای سایت من چه مزایایی دارد؟

اگر صاحب یک وب سایت و یا اپلیکیشن هستید حتما با این دوراهی که از چه نوع سروری استفاده کنید روبه‌رو شده‌اید. سرورها به طور معمول در دو  نوع به کاربران و صاحبان وب سایت‌ها ارائه می‌شود. نوع اول و کم هزینه‌تر سرورهای اشتراکی هستند که در این نوع از سرور امکانات میزبانی و فضای موجود با تعدادی دیگر از وب سایت‌ها به صورت مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب گران‌تر و کاراتر اما استفاده از یک سرور اختصاصی برای وب سایت شما است. در این روش شما امکانات و قابلیت‌های یک سخت افزار سرور کامل را در اختیار دارید که کارایی و سرعت وب سایت شما را بالا خواهد برد. در ادامه بیشتر درباره سرور اختصاصی خواهیم دانست و به این سوال پاسخ خواهیم داد که استفاده از این نوع سرورها چه مزایایی برای کسب وکار شما خواهد داشت.

سرور اختصاصی چیست؟

میزبانی با استفاده از یک سرور اختصاصی(dedicated server) یک روش برای میزبانی وب سایت‌ها است که در آن یک سرور کامل به آن وب سایت اختصاص پیدا می‌کند. استفاده از این روش میزبانی می‌تواند به صاحبان وب سایت‌ها امکان کنترل بیشتری بدهد. این روش همچنین کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که وب سایت‌های مشتریان دیگر تأثیری بر وب سایت شما نخواهند داشت. استفاده از این نوع از سرورها بسیار گران‌تر از سرورهای اشتراکی است اما اگر وب سایت شما ترافیک بالایی دارد و یا نیاز به امکانات و خدمات امنیتی باکیفیت بیشتری دارید، این گزینه برای وب سایت شما بسیار مناسب‌تر از روش‌های دیگر است.

استفاده از سرور اختصاصی چه مزیت‌هایی دارد؟

1.     امنیت بالاتر

یکی از مزایای اصلی استفاده از سرور اختصاصی امنیت است. اگر وب سایت شما حاوی اطلاعات حساسی است و مسئولیت حفظ و امنیت داده‌ها و اطلاعات مشتری را بر عهده دارید باید امنیت داده‌ها را جدی بگیرید. این مسئله به این دلیل است که نمی‌توانید این احتمال را که یک شرکت‌های دیگر بتواند به داده‌های سرور و اطلاعات مشتری شما دسترسی داشته باشد بپذیرید. اگر ویروس و یا داده‌ها مخرب در سایت دیگری که بر روی سرور اشتراکی با شما قرار دارد نفوذ کند، ممکن است امنیت و دسترسی به داده‌های وب سایت شما نیز مختل شود. با استفاده از این نوع از سرور شما قادر خواهید بود بالاترین سطح امنیتی را برای وب سایت خود ایجاد نمایید. با این روش نه تنها داده‌ها بلکه برنامه‌های کاربردی و پایگاه داده مشتریان شما نیز ایمن‌تر خواهند بود.

2. کنترل بهتر وب سایت

یکی دیگر از جذابیت‌های استفاده از سرورهای اختصاصی این است که شما بدون اینکه مجبور باشید با سرویس تنظیمات هاست وب سایت خود هماهنگ کنید قادر خواهید بود تا کنترل بهتری روی تنظیمات وب سایت داشته باشید. هر سرور یک آدرس IP منحصر به فرد دارد. بنابراین اگر روی یک سرور اختصاصی هستید وب سایت شما آدرس IP مخصوص به خود را دارد. اما اگر از یک سرور اشتراکی استفاده کنید وب سایت شما آدرس IP را با سایر سایت‌های موجود روی سرور اشتراکی به اشتراک می‌گذارد.

مشکل این جا است که اگر یکی از آن سایت‌های دیگر به عنوان منبع اسپم شناخته شود رتبه‌بندی بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) وب‌سایت شما نیز ممکن است به دلیل ارتباط با محتوای مشکوک دچار افت شود. حتی ممکن است دسترسی وب سایت شما از طریق موتورهای جستجو مسدود شود.

 

3. منابع اختصاصی

وقتی از یک سرور اشتراکی برای وب سایت استفاده می‌کنید مجبور خواهید بود در منابع و امکانات با وب سایت‌های دیگر شریک شوید. این بدان معنی است که قدرت پردازش CPU و RAM با سایر سایت‌های روی سرور تقسیم می‌شود. این موضوع باعث ایجاد محدودیت‌هایی در منابع مورد نیاز وب سایت خواهد شد.

اگر وب سایتی روی سرور اسکریپت‌های غیر استاندارد اجرا کند که حافظه زیادی را به خود اختصاص دهد، می‌تواند بر عملکرد وب سایت شما تأثیر بگذارد. اگر ترافیک روی وب سایت‌های دیگر بالا رود نیز سرعت باز شدن صفحات سایت شما نیز به احتمال زیاد کند خواهد شد. این امر می‌تواند روی استقبال مشتریان از وب سایت شما اثرات مخربی داشته باشد. در مقابل با یک سرور اختصاصی لازم نیست منابع سرور را به اشتراک بگذارید. تمام ظرفیت سرور در اختیار شماست و دیگر نگران کاهش سرعت سایت توسط وب سایت‌های دیگر نخواهید بود.

4. افزایش سرعت سایت

در یک سرور اختصاصی وب سایت به منابع و امکانات کاملی دسترسی دارد و عناصر آن با سرعت بیشتری برای مشتری بارگیری می‌شود. به علاوه وقتی سرعت لود بالا می‌رود وب سایت رتبه بهتری در نتایج جستجوی گوگل، کسب خواهد کرد. تحقیقات نشان می دهد یک ثانیه تاخیر در زمان پاسخگویی وب سایت می‌تواند منجر به 11% بازدید کمتر از صفحه و 16% کاهش در رضایت مشتریان شود.

با این که استفاده از این سرورها مزایای فراوانی دارد اما باید بدانید که برای آن باید هزینه بیشتری نسبت به سرور اشتراکی بپردازید. به علاوه مسئولیت ارتقا و امنیت سرور و سلامت داده‌های کاربران به طور مستقیم با شرکت شما خواهد بود. این واقعیت باعث می‌شود تا سرورهای اختصاصی اولویت مشاغل و وب سایت‌های کوچک نباشد.

چگونه یک سرور اختصاصی مناسب را انتخاب کنیم؟

وقتی نوبت به انتخاب یک سرور مناسب می رسد، ابتدا باید تعیین کنید که نیازهای وب سایت مورد نظر چیست و برای چه هدفی از آن استفاده می‌کنید. به عنوان مثال یک وب سایت ساده مشابه وبلاگ به منابع بسیار متفاوتی نسبت به یک فروشگاه آنلاین پرمشتری نیاز دارد. اما چرا باید برای تهیه سرور اختصاصی اقدام کنیم؟ این دلایل عبارت است از:

  • وب سایت سطح ترافیک بسیار بالایی دارد.
  • قصد دارید از از ویژگی‌های سفارشی مانند پخش ویدیو یا تصاویر با وضوح بالا استفاده کنید.
  • نیاز به سطح بالایی از امنیت دارید.
  • شما رشد زیادی را در کسب و کار خود در آینده نزدیک پیش بینی می‌کنید.

هنگامی که مطمئن شدید که به یک سرور اختصاصی نیاز دارید زمان آن است که برای تهیه آن برنامه‌ریزی کنید. اما به چه نکاتی هنگام تهیه سرور باید توجه کرد؟

  • هرچه سایت به منابع بیشتری نیاز داشته باشد پردازنده شما باید قدرتمندتر باشد.
  • اگر حجم زیادی از ترافیک را به طور منظم برای سایت پیش‌بینی می‌کنید یا قصد دارید از تصاویر HD یا پخش فایل‌های چند رسانه‌ای استفاده کنید به پهنای باند بیشتری نیاز دارید.
  • دسترسی به رم بالا سرعت لود وب سایت شما را بالا می‌برد.
  • هنگام تهیه سرور اختصاصی به سیستم عاملی که از آن پشتیبانی می‌کند توجه کنید. ممکن است نیاز باشد از لینوکس و یا ویندوز برای وب سایت استفاده کنید.

برای استفاده از سرور اختصاصی سرورنت با ما در ارتباط باشید

مشاهده
بکشید