پرش لینک ها
سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل لینوکس چیست 3 بخش توزیع لینوکس

سیستم عامل لینوکس چیست 3 بخش توزیع لینوکس

سیستم عامل لینوکس از سال 1990 شروع به کار کرده و تقریبا ابعاد مختلف تکنولوژی را در بر گرفته است. لینوکس در بخش‌های مختلف زندگی شما از جمله، تلفن هوشمند، یخچال، ترموستات، تلویزیون و… وجود دارد. لینوکس حتی به بخش‌های جدی‌تری نظیر ارز، ابرکامپیوترها و اینترنت نیز نفوذ دارد.

اگر شما به دنبال یک سیستم عامل امن و مطمئن می‌گردید و برای اجرای پلتفرم‌های مختلف در دسکتاپ، سیستم‌ها و سرورها هیچ مشکلی نخواهید داشت. در این مقاله ما قصد داریم در خصوص مسائلی از جمله، لینوکس، کاربرد آن و تفاوت آن با ویندوز و… صحبت کنیم، در ادامه مقاله همراه سایت ما باشید.

سیستم عامل لینوکس
سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل لینوکس چیست

سیستم عامل لینوکس مانند، Mac OS و ویندوز یک نوع سیستم عامل به حساب می‌آید. اگر بخواهیم در رابطه با محبوبیت لینوکس حرف بزنیم باید بگوییم که اندروید یکی از چیزهایی است که توسط لینوکس پشتیبانی می‌شود. برای اینکه بفهمید سیستم عامل چیست باید بگوییم که سیستم عامل در واقع نرم افزاری است که تمامی منابع سخت افزاری که با لپ تاپ یا دسکتاپ شما مرتبط هستند را مدیریت می‌کند. در واقع ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار توسط سیستم عامل بررسی می‌شود. توجه داشته باشید که اگر سیستم عامل وجود نداشته باشد نرم افزار هم کار نمی‌کند.

کاربرد لینوکس چیست

باتوجه به مواردی که گفتیم باید بدانید که سیستم عامل لینوکس چیست اما در این بخش لازم است تا با کاربرد آن نیز آشنا شوید. یکی از مهم‌ترین کاربردهای لینوکس امنیت بالای آن است و این به دلیل متن باز بودن این سیستم عامل است. قابلیت مهم دیگری که لینوکس دارد قابلیت تطبیق با اندروید است و از آنجایی که تلفن‌های اندروید بخش بزرگی از دنیا را تشکیل می‌دهند این موضوع اهمیت زیادی دارد.

به طور کلی لینوکس طرف‌داران بسیار زیادی دارد و افراد مختلفی خواهان استفاده از آن هستند. همان‌طور که گفتیم لینوکس متن باز یا عمومی است و این موضوع به قابلیت ارتقا آن توسط برنامه نویسان اشاره دارد. توجه داشته باشید که تعداد قابل توجهی از نرم‌افزارها از لینوکس به عنوان سیستم عامل پایه استفاده می‌کنند.

تفاوت سیستم عامل لینوکس و ویندوز چیست

توجه داشته باشید که به همان اندازه که لینوکس محبوب و پرطرف‌دار است ویندوز نیز طرف‌داران بسیار زیادی دارد. باید بدانید که با وجود اینکه لینوکس و ویندوز هر دو سیستم عامل هستند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. از جمله تفاوت‌های لینوکس و ویندوز،

  • لینوکس متن باز و ویندوز غیر متن باز
  • کارآمد تر بودن Linux
  • لینوکس رایگان و ویندوز تجاری
  • لینوکس ایمن‌تر از ویندوز

به طور کلی باید بگوییم که لینوکس متن باز است و به همین دلیل به راحتی قابل تغییر است اما ویندوز سیستم عامل تجاری به حساب می‌آید. باتوجه به تجاری بودن ویندوز هیچکس نمی‌تواند وارد کد منبع شود زیرا ویندوز متن باز نیست. اگر بخواهید برای سخت افزارهای قدیمی از یک سیستم عامل استفاده کنید بهتر است لینوکس را انتخاب کنید.

سیستم عامل لینوکس
سیستم عامل لینوکس

منظور از توزیع لینوکس چیست

توزیع سیستم عامل لینوکس لایه های متفاوتی است که روی هم قرار گرفته‌اند. این لایه های مختلف هر کدام به صورت متن باز مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در واقع ممکن است بخش‌های مختلف توزیع لینوکس توسط افراد مختلفی از بخش‌های مختلف دنیا ایجاد شده باشد. تمامی موارد و بخش‌های توزیع لینوکس بسیار تاثیر گذار و ضروری هستند. بخش‌های مختلف توزیع لینوکس،

  • توزیع‌های هسته کامل لینوکس
  • توزیع‌های تخصصی لینوکس
  • توزیع‌های تست LiveCD

چرا از لینوکس استفاده کنیم

همان‌طور که گفتیم لینوکس یک سری ویژگی دارد که اگر بخواهیم از آن برای رایانه‌ها و گوشی‌های اندروید استفاده کنیم با کمترین میزان مشکل مواجه می‌شویم. همین موضوع که شما با استفاده از سیستم لینوکس مشکلی نخواهید داشت یک مزیت بسیار خوب به حساب می‌آید. اگر شما باتوجه به این ویژگی‌ها به این سیستم عامل نیاز داشتید حتما از آن استفاده کنید.

لینوکس به یکی از بهترین و ایمن‌ترین سیستم‌ها تبدیل شده و حداقل نگرانی شما را از بابت هک شدن و کاهش سرعت مطمئن می‌کند. مسئله مهم دیگر در خصوص پرداخت پول است که برای نصب لینوکس به هیچ میزان پولی نیاز ندارید و می‌توانید به صورت رایگان هر زمان که بخواهید آن را تهیه کنید. توجه داشته باشید که سیستم عامل‌های دیگر حتی ممکن است از لینوکس قدرتمند تر باشند اما برای تهیه برخی از آن ها باید پول پرداخت کنید.

تفاوت مک و لینوکس

همان‌طور که گفتیم سیستم عامل لینوکس یک سری ویژگی به‌خصوصی دارد که در مقایسه با دیگر سیستم عامل‌ها زودتر انتخاب می‌شود و یکی از مهم‌ترین دلایل این انتخاب رایگان بودن آن است. اگر بخواهیم در رابطه با سیستم عامل مک صحبت کنیم باید بگوییم که این سیستم عامل گران‌ترین سیستم عامل به حساب می‌آید.

سیستم عامل مک اختصاصی توسط شرکت اپل طراحی شده زیرا اپل به شخصی‌سازی بخش‌های مختلف محصولاتش معتقد است. در واقع استفاده از اصطلاح مک مختص به اپل است زیرا نام لپ تاپ های اپل مک بوک است. سیستم عامل مک حتی ممکن است بیش از لینوکس و ویندوز کاربرد داشته باشد و مهم‌ترین مسئله در خصوص استفاده از آن است. خوشبختانه شرکت اپل برخی تنظیمات سیستم عامل را که جایگاه ثابتی دارند تغییر نمی‌دهد زیرا به رضایت و راحتی کار کاربران اهمیت زیادی می‌دهد.

سیستم عامل لینوکس
سیستم عامل لینوکس

در این مقاله ما در خصوص سیستم عامل لینوکس صحبت کردیم. همان‌طور که گفتیم لینوکس یک سیستم عامل فوق‌العاده به حساب می‌آید که به‌خصوص در سال های اخیر طرف‌داران بسیار زیادی پیدا کرده است. لینوکس ویژگی‌ها و مزایای بسیار خوبی دارد که در واقع مهم‌ترین دلیل پرطرف‌دار بودن آن نیز هست. اگر شما نگران امنیت سیستم خود هستید و می‌خواهید سرعت کارهایتان را بهبود ببخشید بهتر است تا از این سیستم عامل استفاده کنید.

توجه داشته باشید که هدف ما ضعیف نشان‌دادن دیگر سیستم عامل‌ها نیست بلکه می‌خواهیم ویژگی‌های مثبت این سیستم عامل را بیان کنیم. مهم‌ترین ویژگی لینوکس متن باز بودن آن است که در واقع یکی از مهم‌ترین دلایل تفاوت آن با دیگر سیستم عامل‌ها است. از همراهی شما در مطالعه این مقاله در خصوص لینوکس و توزیع لینوکس سپاسگزاریم.

 

پیام بگذارید

مشاهده
بکشید