پرش لینک ها

طراحی فرایند در ارومیه چگونه انجام می‌شود؟

شما برای انتخاب یک ساختار سازمانی مانند خرید یک ماشین باید عمل کنید. از همه لحاظ طراحی و فرایند آن را در نظر بگیرید و باتوجه‌به آن اقدام به انتخاب بهترین تیم برای طراحی ساختار سازمانی خود کنید. ساختار سازمانی و شرکتی همان روشی است که به‌وسیله آن فعالیت‌های یک سازمان یا شرکت تقسیم و طبقه‌بندی می‌شود.

هر شرکت یا سازمانی باتوجه‌به کاری که انجام می‌دهد باید یک تقسیم‌بندی و طبقه‌بندی برای فعالیت‌هایش داشته باشد. این تقسیم‌بندی‌ها هرکدام به نوبه خود دارای مزایا و عیب‌هایی است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. در ادامه مطلب قصد داریم شما را با نحوه طراحی فرایند ساختار سازمانی در ارومیه و انواع آن آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

طراحی فرایند در ارومیه

انتخاب دستگاه های فرآیندی بر اساس مشاوره کامل

طراحی بر اساس نتایج آزمایشات کامل بهینه سازی در مقیاس نیمه صنعتی بصورت اختصاصی روی هر محصول

طراحی بر مبنای محاسبات علمی Scale up و بر اساس نتایج آزمایشات بهینه سازی مقیاس نیمه صنعتی

ارایه اسناد تخصصی تضمین کیفیت متناسب با استاندارد های دارویی

عناصر کلیدی در طراحی فرایند در ارومیه برای ساختار سازمانی

در این فرایند ساختار سازمانی و شرکتی مشخص می‌کند که مشاغل و انواع فعالیت‌هایی که در آن انجام می‌شوند چطور تقسیم‌بندی و طبقه‌بندی می‌شوند.

در ادامه به عناصر کلیدی که برای ساختار سازمانی باید موردتوجه قرار بگیرند خواهیم پرداخت:

  • تخصص کاری و متخصص بودن در حوزه کار: وظایف و فعالیت‌ها بر اساس چه درجه‌ای از مشاغل و به صورتت کاملاً جداگانه طبقه‌بندی و تقسیم خواهند شد.
  • تقسیم‌بندی و طبقه‌بندی کار و فعالیت به قسمت‌ها و بخش‌های گوناگون: بر چه اساسی مشاغل گروه‌بندی می‌شوند؛
  • زنجیرة فرماندهی: گروه‌ها و افراد مشغول به کار در سازمان یا شرکت مربوطه باید به چه کس یا کسانی گزارش کار و فعالیت خود را بدهند.
  • مرز و حدود کنترل: یک مدیر برای یک بخش می‌تواند به مدیریت چند نفر به طور مؤثر و تأثیرگذار بپردازد.
  • تمرکز و عدم تمرکز در یک شرکت: چه کسی در آخر به‌عنوان تصمیم‌گیرندة نهایی برای امور و فعالیت‌ها خواهد بود.
  • رسمی‌سازی و قوانین مربوطه: قوانین و مقررات چقدر به عملکرد مدیران و کارمندان نظارت خواهد داشت.
  • میزان همسان بودن ساختار با اهداف سازمان شما
  • ساده بودن طرح و نظر

 

انواع ساختارهای سازمانی برای طراحی فرایند در ارومیه

ساختارهای سازمانی نیز مانند تمامی موارد دارای انواع مختلفی هستند که به طور مؤثر در طراحی فرایند در ارومیه نقش مستقیم یا غیرمستقیم دارند. استفاده از ساختار مناسب که فعالیت‌های شرکت و سازمان شما را مدیریت کند بسیار مهم است. این ساختارها در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

·         ساختار سازمانی خطی

این نوع ساختار در شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک با تعداد کارکنان کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این نوع ساختار سلسله‌ مراتب و طبقه‌بندی افراد به‌صورت خطی و از بالابه‌پایین است. در ساختار زمانی خطی طبقه‌بندی از مدیریت شروع می‌شود و در آخر به پایین‌ترین طبقه از کارمندان می‌رسد. این ساختار کاملاً پاسخگوی چگونگی تقسیم‌بندی وظایف برحسب قدرت افراد است. همچنین می‌توان گفت که این نوع ساختار یکی از انعطاف‌پذیرترین ساختارهای سازمانی است.

·         ساختار سازمانی صف و ستاد

این ساختار زمانی به کار می‌رود که شما علاوه بر مدیر و کارکنان عادی از متخصصان نیز استفاده می‌کنید. این نوع ساختار بیشتر مناسب شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ است که تعداد کارکنان بالاتری دارند. در این نوع ساختار سازمانی شما دو نوع کارمند دارید؛ کارمندان عادی و عمومی، افراد متخصص.

کارمندان عادی اصولاً به‌عنوان دستیار برای مدیران بالا رتبه فعالیت می‌کنند و دارای اختیار و عمل به طور جداگانه نیستند. اما افراد متخصص به‌عنوان مشاور برای مدیران به فعالیت می‌پردازند به این معنا که نه‌تنها به مدیران مشاوره می‌دهند بلکه در سطح کلی سازمان و میان کارمندان نیز توصیه‌هایی را به مرحله اجرا می‌گذراند.

·         ساختار سازمانی وظیفه‌ای

در این نوع ساختار برای هر یک از کارکنان یک کارکرد و وظیفه خاص تعریف شده است. زمانی که از ساختار وظیفه‌ای استفاده می‌شود کارکرد سازمان بهبود پیدا می‌کند زیرا هر بخش تنها به وظیفه‌ای که دارد باید عمل کند و این موجب می‌شود تا افراد متخصص در آن حوزه بیشتر شوند.

·         ساختار سازمانی بخشی

این ساختار زمانی اتفاق می‌افتد که افراد یا فعالیت‌هایی که ویژگی مشابه و یکسانی دارند در یک واحد یا قسمت به انجام ‌وظیفه بپردازند. این ساختار یک ساختار خودکفا نیز هست. به این معنا که فعالیت بخش‌های مختلف یک سازمان به‌طوری است که کاملاً جداگانه و خودکفا از قسمت‌های دیگر است. این ساختار دارای گروه‌بندی‌های مختلفی از جمله گروه‌بندی بر اساس محصولات، مشتریان، منطقه و زمان است. زمانی که در این سازمان شما تصمیمی را می‌گیرید به‌خاطر بخش‌بخش بودن آن تصمیمی غیرمتمرکز گرفته‌اید که به دیگر بخش‌های سازمان سرایت داده نمی‌شود.

·         ساختار سازمانی پروژه‌ای

این ساختار یک نوع ساختار کاملاً موقتی است. به این معنا که زمانی که سازمان یک پروژه خاص را به دست می‌گیرد این ساختار به وجود می‌آید. بعد از اینکه آن پروژه به اتمام می‌رسد؛ این ساختار نیز به طور کامل از بین می‌رود. پروژه‌هایی که در این نوع ساختار به کار می‌روند باید دارای اهداف روشن، منحصربه‌فرد و کاملاً موقتی باشند.

·         ساختار سازمانی ماتریسی

شما برای طراحی فرایند در ارومیه از ساختار ماتریسی نیز می‌توانید استفاده کنید. این ساختار در واقع ترکیبی از دو ساختار پروژه‌ای و وظیفه‌ای است. این ساختار تعاملی بین مدیران دو گروه ساختار وظیفه‌ای و ساختار پروژه‌ای ایجاد می‌کند که در تعامل با هم باید به کار مشغول شوند. در این نوع از ساختار سازمانی شما از دو نوع مدیران عملیاتی که به وجهه عملیاتی پروژه نظارت دارند و مدیران اجرایی که به بخش‌های اجرایی تسلط دارند استفاده می‌کند.

سخن آخر طراحی فرایند در ارومیه

وسعت‌یافتن علم و خلاقیت‌های آن و اثرات رشد سریع میان آن‌ها باعث به‌وجودآمدن تغییرات عمده‌ای اواخر قرن بیست و یکم شده است. شما برای داشتن یک سازمان و شرکت کارآمد نیاز به استفاده از ساختارهایی برای آن‌ها دارید. با استفاده از این ساختارها شما می‌توانید وظایف و فعالیت‌های کارکنان و مدیران هر بخش را مشخص کنید و نگران آشفتگی و بی‌نظمی در سازمان خود نباشید.

استفاده از این ساختارها در طراحی فرایند در ارومیه باعث می‌شود تا سازمان شما بر اساس فعالیت مشخصی کار کنند و قوانین و مقررات به‌صورت کامل اجرایی شود. همچنین کارمندان و مدیران بخش‌ها مجبور به اعلام گزارش به مدیران ارشد هستند تا نحوه فعالیتشان مشخص شود. در نظر داشته باشید که برای سازمان یا شرکت شما داشتن یک ساختار مناسب مهم‌ترین بحث است. زیرا بدون ساختار فعالیت‌های سازمان شما دچار بی‌نظمی و مشکلات متعدد خواهد شد.

شرکت سرورنت آمادگی خود را برای راه اندازی هرگونه فرایند در سازمان های آذربایجان غربی بخصوص ارومیه اعلام میدارد، چنانچه سوالی در این خصوص داشته اید لطفا از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید

مشاهده
بکشید