پرش لینک ها

مدیریت سرور در ارومیه

مقدمه مدیریت سرور در ارومیه

شرکت‌ها برای اکثر فعالیت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات، از جمله ذخیره‌سازی داده‌ها، میزبانی وب‌سایت‌ها، ایمیل‌ها و برنامه‌ها به زیرساخت سرور خود وابسته هستند. برخی از کسب و کارها به سمت استفاده از خدمات ابری و سرورهای دور گرایش پیدا کرده‌اند؛ اما برخی هنوز پایبند به سرورهای داخلی هستند یا از ترکیب خدمات سرور داخلی و ابری برای هاستینگ داده‌های سرور استفاده می‌کنند. مدیریت سرور، چه در داخل سازمان و چه در فضای ابری، به معنای حفظ سخت افزار، نرم افزار، امنیت و پشتیبان‌گیری است. در ادامه به بررسی جزئیات مدیریت سرور در ارومیه خواهیم پرداخت.

مدیریت سرور در ارومیه یعنی چه؟

مدیریت سرور فرآیند نظارت و نگهداری سرورها و ارائه بیشترین کارایی ممکن است. همچنین مسائلی مثل مدیریت سخت افزار، نرم افزار، امنیت و پشتیبان‌گیری را شامل می‌شود. از مهم‌ترین اهداف یک استراتژی مدیریت سرور موثر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به حداقل رساندن کاهش سرعت و از کار افتادن سرور (و در نهایت حذف مشکلات این چنینی)
 • تضمین امنیت محیط سرور
 • برآورده کردن نیازهای سازمان

مبانی مدیریت سرور کدام‌اند؟

همانطور که گفتیم، اصول و مبانی مدیریت سرور شامل مدیریت سخت افزار، نرم افزار، امنیت و پشتیبان گیری است. موارد زیر عناصر مهم مدیریت سرور در ارومیه هستند که باید با اتخاذ استراتژی‌های مبتنی بر IT یا راه حل‌های نرم افزاری به آن‌ها توجه داشت:

مدیریت سخت افزار

عملکرد خوب سخت افزار پایه و اساس مدیریت موثر یک سرور است. بدون سخت افزار قابل اعتماد، بهره‌وری کسب و کار می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد؛ بنابراین نظارت مداوم حداقل پنج مؤلفه اصلی برای اطمینان از عملکرد سخت افزار سرور مهم است. این قطعات سخت افزاری عبارتند از واحد پردازش مرکزی (CPU)، حافظه با دسترسی تصادفی (RAM)، هارد دیسک، دمای CPU و محیط عملیاتی.

مدیریت نرم افزار

درست مانند سخت افزار، نرم افزار سرور نیز نیاز به نظارت و نگهداری منظم دارد؛ بنابراین لازم است در زیرساخت‌های سرور، وابستگی‌های نرم‌افزاری را درک کنید تا مشکلات عملکردی را راحت‌تر بیابید و برطرف کنید.

همچنین، به یاد داشته باشید که نرم‌افزار، سیستم عامل و سیستم‌عامل‌های موجود باید به طور منظم هم از نظر عملکرد و هم از نظر امنیت به‌روزرسانی شوند؛ چرا که عملکرد ضعیف می‌تواند سایر بخش‌های سیستم را تضعیف کند؛ به این ترتیب مهاجمان سایبری راحت‌تر می‌توانند از یک سیستم آسیب‌پذیر استفاده کنند. نرم افزار قدیمی خود را کنار بگذارید و از یک نرم افزار جدید استفاده کنید.

امنیت

یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت سرور در ارومیه، تضمین امنیت شبکه است. سیاست‌های امنیتی بسته به نیاز و نوع صنعت کسب و کار می‌تواند متفاوت باشد. متداول‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • نصب و به روز نگه داشتن نرم افزار آنتی ویروس
 • استفاده از فایروال‌ها برای جلوگیری از ترافیک غیرمجاز
 • استفاده از خط مشی رمز عبور یا نرم افزار کنترل دسترسی برای الزام کاربران به انتخاب رمزهای امن و تغییر مرتب آن‌ها.
 • رمزگذاری داده‌های حساس و اتصالات خارجی شبکه
 • پیاده سازی ابزارهای SIEM
 • تجزیه و تحلیل و استفاده از بهترین شیوه‌های ثبت گزارش امنیتی برای درک بهتر تهدید بالقوه

پشتیبان گیری

مسئولیت نهایی مدیریت سرور، تهیه نسخه پشتیبان در بازه‌های زمانی منظم است. یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای یک شرکت رخ دهد، از دست دادن داده‌های است. شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از نرم افزارهای پشتیبان گیری برای سرورهای فیزیکی و مجازی، یک نسخه پشتیبان برای سرور خود تهیه کنند. منبع تغذیه سرور نیز باید یک نسخه پشتیبان داشته باشد تا داده‌ها با قطع برق از دست نروند.

دسترسی‌های مدیریت سرور در ارومیه

مدیریت سرور در ارومیه، دسترسی‌های زیر را در اختیار مدیران قرار می‌دهد.

 • به روز رسانی: امکان شروع و نصب به روز رسانی نرم افزار یا سیستم عامل
 • راه‌اندازی: توانایی راه‌اندازی نرم‌افزار، افزونه‌ها یا عملکردهای جدید
 • نظارت: نظارت وضعیت، عملکرد و تشخیص ناهنجاری‌های سرور
 • بهینه سازی: بهبود کارایی با برخی از ابزارها و خدمات ارائه شده توسط مدیریت سرور
 • هشدار: امکان هشدار دادن به مدیر، از طریق ایمیل، اس ام اس، Slack یا سایر سیستم‌های پیام رسانی در مورد خطاها و حوادث مختلف

 

مشاهده
بکشید