پرش لینک ها

هاست وب یکی از اجزای اصلی هر وب‌سایت موفق است. انتخاب بهترین هاست وردپرس می‌تواند سئوی شما را بهبود بخشد و فروش را افزایش دهد. انواع مختلفی از گزینه‌های میزبانی وردپرس مانند میزبانی رایگان، اشتراکی، VPS، اختصاصی و میزبانی مدیریت شده موجود است. در این راهنما در این مقاله شما را با انواع میزبانی وردپرس آشنا می‌کنیم.

تعریف اصطلاحات رایج مرتبط ‌با هاست وردپرس

قبل از اینکه وارد جزئیات میزبانی وردپرس شویم بهتر است اصطلاحات مرتبط با آن را تعریف کنیم:

سرور

سرور رایانه‌ای است که برای یک کار خاص طراحی شده است، یعنی فایل‌ها را ارائه می‌دهد. یک وب سرور برای ذخیره فایل‌های وب‌سایت شما و ارائه آنها به مرورگرهایی که آنها را درخواست می‌کنند طراحی شده است. طراحی و پیکربندی آن سرور برای انجام آن وظیفه اختصاص‌ داده‌ شده است.

نام دامنه

نام دامنه www است. نامی که برای بازدید از یک وب‌سایت در مرورگر تایپ می‌کنید. نام دامنه به سرور خاصی نگاشت می‌شود که فایل‌های وب‌سایت شما را با استفاده از DNS (سیستم نام دامنه) میزبانی می‌کند.

سامانه نام دامنه (DNS)

DNS مخفف Domain Name System است و نام دامنه را به آدرس‌های IP نگاشت می‌کند. سرورها با استفاده از آدرس‌های IP کار می‌کنند و وب با دامنه‌ها کار می‌کند. DNS واسطه‌ای است که این دو را به هم متصل می‌کند. عملکرد DNS شبیه دفترچه تلفن است. شما یک URL را در مرورگر خود تایپ می‌کنید، DNS آدرس IP سرور وب شما را جستجو کرده و آن را به شما ارائه می‌دهد. مرورگر شما به آن سرور رفته و صفحه وب را درخواست می‌کند.

زیر دامنه

زیر دامنه یک دامنه اضافی است که در یک دامنه اصلی میزبانی می‌شود و روشی برای استفاده از همان دامنه برای کاربردهای مختلف است. به‌عنوان‌مثال www.wpastra.com دامنه اصلی ما است. یک زیر دامنه احتمالی آن می‌تواند www.WordPresshosting.wpastra.com باشد که هاست وردپرس زیر دامنه آن است.

لایه اتصال امن (Secure Sockets Layer)

SSLیک فناوری است که ترافیک بین مرورگر شما و وب سرور را برای حفظ حریم خصوصی رمزگذاری می‌کند. این «s» اضافی در https به این معنی است که تمام ترافیک بین مرورگر وب شما و وب سرور رمزگذاری می‌شود. برای پیاده‌سازی آن نیاز به نصب گواهی SSL در میزبان وب دارید و اکنون به‌عنوان یک اجبار در نظر گرفته می‌شود.

ذخیره‌سازی دیسک

سرورهای وب از همان نوع ذخیره‌سازی که در رایانه خود دارید، فقط در مقیاس بزرگ‌تر استفاده می‌کنند. آنها از ترکیبی از HDD (درایوهای سخت مکانیکی) و SSD (درایوهای حالت جامد) برای ذخیره فایل‌های مختلف که یک وب‌سایت را تشکیل می‌دهند، استفاده می‌کنند.

هاست وردپرس

یک میزبان وب است که یا در نیازهای خاص وردپرس تخصص دارد یا دارای سرورهایی است که برای ارائه سریع‌تر وب‌سایت های وردپرس پیکربندی شده اند. به عنوان یک CMS مبتنی بر پایگاه داده (سیستم مدیریت محتوا) وردپرس برای کارکرد موثر به سرورهای سریع با پایگاه داده فوق سریع نیاز دارد.

پهنای باند

پهنای باند به مقدار داده‌ای که از قسمتی از وب سرور شما به بازدیدکنندگان منتقل می‌شود اشاره دارد. این شامل بازدیدکنندگان سایت شما، ایمیل‌هایی که ارسال یا دریافت کرده‌اید، و فایل‌های آپلود یا دانلود شده توسط شما یا بازدیدکنندگانتان می‌شود. برخی از هاست‌ها پهنای باند را محدود می‌کنند درحالی‌که برخی دیگر این کار را نمی‌کنند (پهنای باند نامحدود).

شبکه تحویل محتوا (CDN)

CDN مجموعه‌ای از سرورهای وب است که در سرتاسر جهان در مراکز داده قرار گرفته‌اند که هرکدام یک کپی از وب‌سایت شما دارند. هنگامی که یک مرورگر از وب‌سایت شما بازدید می‌کند یک CDN به طور خودکار نزدیک‌ترین نسخه سایت شما را به بازدیدکننده انتخاب می‌کند و سرعت را افزایش می‌دهد و این در رابطه با هاست وردپرس مهم است. همچنین اگر سروری دچار خرابی شود CDN مفید است زیرا سایت شما همچنان در مرکز داده CDN دیگری در دسترس خواهد بود.

زمان بارگذاری صفحه

زمان بارگذاری صفحه مدت زمانی را که مرورگر صفحه اصلی وب‌سایت شما را درخواست می‌کند تا بارگیری کامل صفحه اندازه‌گیری می‌کند. هرچه سریع‌تر بارگذاری شود، زمان بارگذاری صفحه کوتاه‌تر می‌شود و بازدیدکنندگان راضی‌تر خواهند بود.

زمان فعال‌بودن سرور

این معیاری است که نشان می‌دهد چه مدت یک وب سرور راه‌اندازی می‌شود و کار می‌کند. زمان ازکار افتادن زمانی است که سرور کار نمی‌کند، چه برای کار برنامه‌ریزی‌شده چه برای یک خطا.

کش وب

کش وب یک کپی ذخیره شده از یک فایل است که در صورت نیاز در حافظه نگهداری می‌شود. همه رایانه‌ها از حافظه پنهان برای کمک به ارتقای تجربه کاربری و به‌ حداقل ‌رساندن کاری که رایانه باید انجام دهد استفاده می‌کنند.

انواع هاست وردپرس

هنگام خرید برنامه های میزبانی وردپرس با سه نوع اصلی هاست اشتراکی، هاست اختصاصی و VPS مواجه خواهید شد. VPS سرور خصوصی مجازی فقط برای مشاغل با اندازه متوسط ​​به بالا واقعاً مفید است، بنابراین به دو نوع دیگر که کاربرد بیشتری دارند می پردازیم.

هاست وردپرس چه کار می‎کند؟

یک میزبان وب فضای سرور موردنیاز ما برای نصب وردپرس و ساخت یک وب‌سایت را فراهم می‌کند. آن فضای سرور یک اتصال مستقیم به اینترنت دارد، بنابراین هرکسی در جهان در صورت داشتن URL یا پیوند می‌تواند از آن بازدید کند. ما فضای سرور را از یک میزبان وب با هزینه مشخص در ماه یا سال اجاره می‌کنیم. آن فضای سرور شامل یک پایگاه ‌داده یا چندین پایگاه داده و تمام سیستم‌ها و نرم‌افزارهای موردنیاز برای کارکرد وردپرس خواهد بود.

هاست وردپرس اشتراکی

هاست وردپرس اشتراکی دقیقاً همین است. فضای مشترک در سرور میزبانی وب شما ممکن است با صدها یا هزاران وب‌سایت دیگر به اشتراک گذاشته شود و مقدار مشخصی از فضای دیسک و منابع سرور برای اجرای وب‌سایت شما اختصاص داده شود.

مزیت میزبانی اشتراکی این است که ارزان و به‌راحتی در دسترس است. نقطه‌ضعف این است که شما باید سرور را با بسیاری از وب‌سایت‌های دیگر به اشتراک بگذارید. اکثر وبلاگ‌های جدید و وب‌سایت‌های کوچک‌تر در ابتدا با میزبانی مشترک خوب کار می‌کنند اما به‌ مرور زمان این نوع هاست برای آنها کافی نخواهد بود.

هاست وردپرس اختصاصی

هاست اختصاصی به هاست مدیریت شده یا سرور اختصاصی نیز گفته می‌شود؛ جایی که شما یک وب سرور کامل را برای استفاده شخصی خود اجاره می‌کنید. شما مجبور نیستید آن را با سایر وب‌سایت‌ها به اشتراک بگذارید و همه منابع فقط برای استفاده وب‌سایت شما هستند.

مزیت میزبانی اختصاصی این است که تمام منابع برای استفاده در اختیار شماست و شما آزادی بسیار بیشتری در مورد نحوه عملکرد سرور دارید. نکته منفی این است که اجاره به طور قابل‌توجهی گران‌تر است. هاست اختصاصی برای وب‌سایت‌های شلوغ‌تر یا کسانی که انتظار ترافیک زیادی دارند ایده‌آل است.

کلام آخر

شما در این مقاله با مفهوم هاست و انواع آن آشنا شدید. باتوجه‌به آنچه گفته شد میزبانی وردپرس می‌تواند اشتراکی یا اختصاصی باشد و بسته به نیاز و بودجه باید یکی را انتخاب کنید. تجربیات خود را در مورد وردپرست و انواع میزبانی وب وردپرس با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده
بکشید