پرش لینک ها

هاست پایتون چیست و چه کارایی‌هایی دارد؟

وقتی صحبت از طراحی یک وب سایت پیش می‌آید یکی از مراحل انتخاب هاست و یا میزبان برای آن وب سایت است. گزینه‌های زیادی هم از لحاظ نوع هاست هم سیستم عامل و هم زبانی که وب سایت بر پایه آن نوشته شده است وجود دارد. انتخاب مشخصات میزبان برای یک وب سایت به ساختار وب سایت شما بستگی دارد. به عنوان مثال وقتی سایتی با وردپرس طراحی شده که کدهای آن بر پایه PHP است بهتر است برای کارایی بیشتر از هاستی با سیستم عامل لینوکس استفاده شود.

 پایتون نیز یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره است که برای طراحی سایت نیز به کار می‌رود. برای میزبانی این وب سایت‌ها نیاز است تا میزبان یا هاست پایتون برای وب سایت تدارک دیده شود. در این مقاله ابتدا با مفاهیمی مانند هاست و هاست‌های پایتون بیشتر آشنا خواهیم شد و در ادامه بررسی می‌کنیم که کدام نوع از آن برای وب سایت‌های طراحی شده مناسب‌تر است.

میزبان یا هاست وب سایت چیست؟

هاست به فضایی برای میزبانی گفته می‌شود که روی سرور قرار دارد و به یک وب سایت اختصاص داده شده است. به عبارت دیگر محتوای وب سایت یعنی متن‌ها، صداها، تصاویر، کدهای سایت و تمام مطالب در هاست ذخیره می‌شود. هاست یک فضای مخصوص برای سایت است که می‌توانید داده‌ها و اطلاعات را در آن ذخیره کنید. از آنجایی که هر وب سایتی برای راه اندازی نیاز به فضایی برای تنظیم اطلاعات مختلف دارد انتخاب هاست مناسب یک انتخاب کلیدی است. هاست بر روی سرورها قرار دارند که ممکن است از نوع «هاست ویندوز» و یا «هاست لینوکس» باشند.

تفاوت‌های هاست لینوکس و  هاست ویندوز

بهتر است قبل از اینکه با هاست پایتون آشنا شویم، ابتدا نگاهی به تفاوت هاست لینوکس و هاست ویندوز بیندازیم. همانطور که از نام آن مشخص است در هاست لینوکس سیستم عامل ارائه شده لینوکس و سیستم عامل ارائه شده در هاست ویندوز، ویندوز سرور است. اگر زبان برنامه نویسی وب سایت شما به عنوان مثال زبان PHP است برای کارایی بیشتر بهتر است از هاست لینوکس استفاده کنید. در مقابل اگر وب سایتی دارید که با ASP نوشته شده است بهترین انتخاب برای آن هاست ویندوز است. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه میزبانی برای سیستم‌های مدیریت محتوا مناسب است؟ پاسخ ساده است. باید چک کنید که زبان کدگذاری اصلی این سیستم ها چیست. به عنوان مثال سیستم مدیریت محتوای وردپرس با PHP کار می‌کند بنابراین بهترین هاست برای آن لینوکس خواهد بود.

زبان برنامه‌نویسی پایتون چیست و چه کاربردی دارد؟

زبان برنامه نویسی پایتون در سال 1980 به جهانیان معرفی شد. در آن زمان هیچ کس فکر نمی‌کرد پایتون به یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی مهم و بسیار کاربردی تبدیل شود. پایتون یک زبان شی‌گرا و پویا است که برای کدنویسی انواع برنامه‌ها و نرم افزارها استفاده می‌شود. اگر بخواهید وب سایت‌های پیچیده یا برنامه‌های کاربردی ساده بنویسید پایتون با مجموعه ای مناسب از ابزارها به کمک برنامه نویسی می‌آید. جالب است که پایتون یک زبان تمام عیار است و محدود به نوع خاصی از نرم افزار نیست. امروزه از زبان پایتون برای تجزیه و تحلیل داده‌ها یا حتی طراحی وب سایت به طور گسترده استفاده می‌شود. استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون امروزه در این حیطه‌ها گسترده‌تر است:

  • برنامه‌نویسی وب و تولید اپلیکشن‌های آنلاین
  • برای تجزیه و تحلیل کرده اطلاعات و یادگیری ماشین
  • اسکریپت‌نویسی

هاست پایتون چیست؟

این هاست یک فضای هاست لینوکسی است که پیش نیازهای زبان برنامه‌نویسی پایتون را در سرور نصب می‌کند تا بارگذاری وب سایت‌هایی که با این زبان برنامه نویسی آماده شده‌‌اند را ممکن کند. اگر وب سایتی با هاست پایتون طراحی شده است باید از میزبان یا هاستی استفاده کند که  برنامه‌ها و ویژگی‌های این زبان بر روی آن نصب شده باشد. در این گونه از هاست‌ها به دلیل نصب پیش نیازهای زبان پایتون، سایت‌ها سرعت بیشتر و کارایی و سازگاری بهتری خواهند داشت.

در چه مواردی باید از هاست پایتون استفاده کرد؟

سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی تحت وب که با زبان برنامه‌نویسی پایتون نوشته و طراحی شده‌اند برای اجرا و میزبانی بدون مشکل و با سرعت قابل قبول باید از گزینه هاست پایتون استفاده کنند. اجرای برنامه‌هایی که با این زبان نوشته شده‌اند و نیز وب سایت‌های اجرا شده با این برنامه به راحتی سرورهای دیگر ممکن نیست و به ملزومات و ابزارهایی خاص نیاز دارد. سرور اصلی نیز باید برای میزبانی این وب سایت‌ها آماده شده و تنظیماتی روی آن اجرا شود.

چرا از هاست اشتراکی پایتون استفاده کنیم؟

هاست‌ها و سرور‌ها به دو دسته کلی «سرورهای اشتراکی» و «سرورهای اختصاصی» تقسیم می‌شوند. در سرورهای اشتراکی فضای موجود در سرور بین چندین سایت تقسیم می‌شود. در مقابل در سرورهای اختصاصی همه فضا و امکانات میزبانی به طور اختصاصی فقط به یک وب سایت و یا اپلیکیشن خاص تعلق یافته است. در سرورهای اختصاصی همه تنظیمات از نصب سیستم‌ عامل تا تنظیمات و به روز رسانی گرفته تا حفظ امنیت باید توسط خود افراد انجام شود.

 در مورد هاست پایتون تنظیمات سرور نیز باید متناسب با زبان برنامه‌نویسی پایتون به روز شود. این تنظیمات تخصصی است و نیازمند وقت بسیار و دشواری‌هایی است که بسیاری را از داشتن هاست اختصاصی پایتون منصرف می‌کند. راه بهتر استفاده از هاست اشتراکی پایتون است که هم قیمت‌های مناسب‌تری دارد و هم استفاده از آن ساده‌تر خواهد بود. در هاست‌های اشتراکی این تنظیمات قبلا توسط مهندسان انجام شده است.

سخن آخر

زبان برنامه‌نویسی پایتون یک زبان پویا و بسیار پرکاربرد در سطح جهانی است که برای تحلیل و داده‌ها و نیز طراحی وب سایت‌ها به صورت گسترده استفاده می‌شود. اما اجرا و بارگذاری این گونه از وب سایت‌های طراحی شده با پایتون روی سرورهای معمولی ممکن است آن‌ها را دچار مشکلاتی نماید. برای حل این مشکل  از هاست پایتون استفاده می‌شود. این نوع هاست یک هاست لینوکسی است که پیش نیازهای زبان پایتون را در سرور نصب می‌کند تا بارگذاری وب سایت‌هایی که با این زبان برنامه نویسی آماده شده‌‌اند آسان‌تر شود. به دلیل سخت بودن این تنظیمات افراد معمولا از هاست‌های اشتراکی پایتون استفاده می‌کنند که گزینه‌ای پرسرعت و با قیمت مناسب برای میزبانی وب سایت‌های پایتونی است.

مشاهده
بکشید