پرش لینک ها
8 روش برای بهینه‌سازی نسخه موبایلی سایت

8 روش برای بهینه‌سازی نسخه موبایلی سایت

8 روش برای بهینه‌سازی نسخه موبایلی سایت

ازآنجایی‌که امروزه تلفن همراه وسیله‌ای است که در طول ۲۴ ساعته همراه افراد است به همین دلیل بهینه‌سازی نسخه موبایلی سایت نیز اهمیت زیادی دارد. شما می‌توانید در تلفن همراه هرکجا که باشید به‌راحتی وارد فضای اینترنتی شوید و هر چیزی که می‌خواهید را سرچ کنید.

درصورتی‌که سایت شما برای مشاهده در لپ‌تاپ و کامپیوتر مناسب باشد اما برای تلفن همراه مناسب نباشد در نتیجه یکی از موارد موردنظر گوگل را رعایت نکرده‌اید. درصورتی‌که سایت شما به‌درستی در تلفن همراه قابل‌مشاهده شدن نباشد موتورهای جستجو رتبه‌ای برای سایت شما در نظر نمی‌گیرند و در نتیجه تلاش شما بیهوده خواهد بود.

بهینه‌سازی نسخه موبایلی
بهینه‌سازی نسخه موبایلی

روش‌هایی برای بهینه‌سازی نسخه موبایلی سایت

برای مدتی برای رتبه دهی سایت‌ها گوگل به نسخه موبایلی توجه ویژه‌ای داشت. شاید شما نیز مشاهده کرده باشید که زمانی که سایتی را با گوشی مشاهده می‌کنید به‌درستی قابل بازدید نیست و حتی بخشی از محتوای سایت قابل دیدن نیست. باتوجه‌به همین موضوعات بهینه‌سازی نسخه موبایلی اهمیت پیدا می‌کند. روش‌های مختلف بهینه‌سازی موبایلی،

  1. تست سایت در گوگل
  2. بهبود تجربه کاربری
  3. ریسپانسیو بودن سایت
  4. عدم استفاده از پاپ‌آپ
  5. افزایش سرعت سایت
  6. بهینه‌سازی تصاویر
  7. بهبود خوانایی
  8. تغییر مسیر در سایت

تست سایت در گوگل

در قدم اول لازم است تا بعدازاینکه محتوا را وارد سایت گردید در ابتدا مشاهده کنید که بهینه‌سازی نسخه موبایلی انجام شده است یا خیر. درصورتی‌که برای اولین‌بار مشاهده کنید که در تلفن همراه سایت شما به‌درستی نمایش داده می‌شود بنابراین بهینه‌سازی سایت شما به‌درستی انجام شده است و ریسپانسیو است. اگر سایت شما در تلفن همراه و یا در تبلت و هر چیز دیگری به‌درستی نمایش داده نشد یعنی سایت شما ریسپانسیو نیست و گوگل آن را تأیید نمی‌کند. برای اینکه هر یک از فعالیت‌های گوگل را بررسی کنید می‌توانید از کنسول جستجو استفاده کنید.

بهبود تجربه کاربری برای بهینه‌سازی نسخه موبایلی

ازآنجایی‌که حرف گوگل به نمایش درآوردن بهترین محتوا برای کاربران و مخاطبان است و به همین دلیل تجربه کاربری اهمیت بسیار زیادی دارد. کاربران با جستجویی هر سایتی معمولاً به دنبال چیز خاصی می‌گردد و به همین دلیل توجه داشتن به این نکته بسیار بااهمیت است.

برای اینکه کاربران هنگامی که وارد سایت شما می‌شوند گمراه نشوند بهتر است تا برخی از کلمات کلیدی و یا چیزهای بااهمیت را برجسته‌سازی کنید تا بازدیدکنندگان به‌راحتی بتوانند به چیزی که می‌خواهند برسند. بعدازاین که محتوا را وارد سایت کردید و تمام نکات موردنظر برای کاربران را انجام دادید در نهایت با استفاده از یک تلفن همراه این نتایج را بررسی کنید.

ریسپانسیو بودن سایت

ریسپانسیو بودن در واقع همان قابلیت بازدید سایت با استفاده از ابزارهای مختلف مانند لپ‌تاپ، تبلت، گوشی و… است. در واقع سایت ریسپانسیو است که قابلیت مشاهده توسط تمامی این وسایل را داشته باشد. ریسپانسیو بودن یکی از مهم‌ترین نکات در خصوص بهینه‌سازی نسخه موبایلی است که درصورتی‌که تمامی روش‌های آن به‌درستی رعایت شود گوگل از سایت شما حمایت می‌کند. درصورتی‌که شما از وردپرس برای طراحی سایت و بارگذاری محتوا استفاده کنید به طور معمول محتواهای شما با تمام نسخه‌ها سازگار می‌شود. توجه کردن به ریسپانسیو بودن در خصوص روش‌های دیگر مانند HTML و CSS است.

بهینه‌سازی نسخه موبایلی
بهینه‌سازی نسخه موبایلی

عدم استفاده از پاپ‌آپ

مشاهده کرده باشید که برخی از سایت‌ها از پنجره‌های بازشو استفاده می‌کنند که این کار معمولاً برای تلفن‌های همراه و بهینه‌سازی نسخه موبایلی اشتباه است. درصورتی‌که شما از پنجره‌های بازشو و یا میان‌افزارهای بزرگ استفاده کنید افراد هنگام دسترسی به سایت شما با مشکل مواجه می‌شوند. اگر سایت شما نیازمند این موضوع است باید توجه داشته باشید که تمام قوانین گوگل را رعایت کنید.

افزایش سرعت سایت برای بهینه‌سازی نسخه موبایلی

برای اینکه شما نتیجه بهتری در گوگل داشته باشید و بین مخاطبانتان محبوب شوید لازم است تا بخش سرعت سایت را بسیار بالا ببرید. درصورتی‌که سرعت سایت کم باشد طبیعتاً افراد علاقه‌ای به بازدید سایت شما ندارند و به‌سرعت آن را ترک می‌کنند و همین موضوع باعث افزایش نرخ پرش می‌شود. روش‌های مختلفی برای افزایش سرعت سایت وجود دارد که شما به‌عنوان صاحب سایت و یا نویسنده محتوا لازم است تا قبل از بارگذاری محتواها و یا طراحی سایت آنها را آموزش ببینید.

بهینه‌سازی تصاویر

همان‌طور که می‌دانید یکی از بخش‌های بسیار بااهمیت در هر محتوایی و در هر سایتی پخش تصاویر است. تصاویر باعث جلب‌توجه افراد می‌شود و درصورتی‌که در محتوا از تصاویر مناسب استفاده نشود بهینه‌سازی نسخه موبایلی شما به‌درستی انجام نمی‌شود و همچنین سرعت سایت نیز کاهش پیدا می‌کند. باتوجه‌به این موضوع سعی کنید در ابتدا حجم تصاویر را کم کنید و همچنین تصاویر را در حالت اچ دی و با پیکسل‌های زیاد در سایت قرار ندهید و آنها را با افزونه‌هایی مانند WP Smush کوچک کنید.

بهبود خوانایی

ازآنجایی‌که افراد هنگامی که وارد سایت شما می‌شوند و به‌خصوص وارد بخش وبلاگ می‌شوند محتوای شما را بررسی می‌کنند و همین دلیل خوانایی اهمیت زیادی دارد. برای اینکه دررابطه‌با بهبود خانة اطمینان حاصل کنید بهتر است بعدازاین که محتوا را وارد سایت کردید از لحاظ مختلفی آن را بررسی کنید یعنی به تایپوگرافی توجه کنید و سایز آن را درست کنید. تایپوگرافی باعث می‌شود تا تجربه کاربری سایت شما افزایش و یا کاهش پیدا کند و همین دلیل اهمیت زیادی دارد.

تغییر مسیر در سایت

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات در خصوص بهینه‌سازی نسخه موبایلی توجه به مسیرهای مختلفی است که درون یک سایت کاربران را هدایت می‌کند. درصورتی‌که شما بیش از اندازه از لینک‌دهی و تغییر مسیر استفاده کنید علاوه بر اینکه سایتتان کنترل خواهد بود بلکه تجربه کاربری تا نیز کاهش پیدا می‌کند. ازآنجایی‌که صفحه گوشی بسیار کوچک است و افراد نمی‌توانند به‌درستی وارد لینک‌های مختلف شوند به همین دلیل بهتر است تا در بخش‌هایی که موردنیاز است از لینک استفاده کنید زیرا این موضوع می‌تواند تجربه کاربری را افزایش دهد. همان‌طور که گفتیم لینک‌دهی در گوشی ممکن است به‌درستی نمایش داده نشود به همین دلیل از لینک‌های مستقیم در محتواهایتان استفاده کنید.

بهینه‌سازی نسخه موبایلی
بهینه‌سازی نسخه موبایلی

بهینه‌سازی نسخه موبایلی سایت اهمیت زیادی از نظر دو گل دارد زیرا افراد برای مشاهده سایت فقط از لپ‌تاپ استفاده نمی‌کنند. مهم‌ترین نکته در خصوص محتوایی که بارگذاری می‌کنید ریسپانسیو بودن آن است درصورتی‌که محتوا به‌درستی در گوشی نمایش داده نشود اما در لپ‌تاپ به‌درستی به نمایش در بیاید یعنی ریسپانسیو نیست. نکات مختلفی در خصوص بهینه‌سازی سایت وجود دارد و درصورتی‌که تمام این نکات گفته شده را رعایت کنید نسخه موبایلی سایت شما بهبود پیدا می‌کند.

 

پیام بگذارید

مشاهده
بکشید