پرش لینک ها

هدف از مدیریت بازاریابی و فروش چیست؟

هدف از مدیریت بازاریابی و فروش چیست؟

مدیریت بازاریابی و فروش از جمله روش‌های کاربردی برای بالابردن میزان فروش است. فروش بالا می‌تواند باعث رونق کسب‌وکار شما شود. مدیریت بازاریابی در واقع بر محوریت مشتریان است. مهم‌ترین ویژگی مدیریت در بازاریابی رفع نیاز مشتری است. بازاریابی با پیداکردن مشکلات و رفع آن باعث پیشرفت کسب‌وکار و فروش می‌شود. بازاریابی طبق روش‌ها و مراحل مختلف انجام می‌شود.

تمامی مراحل اگر در مکانی خاص انجام شود فروش شما را زیاد می‌کند. اطلاع داشتن از این موضوع که چرا مشتری برخی موارد را خرید نمی‌کند به عهده مدیریان است. مدیریت بازاریابی اهداف خاصی دارد و شما در ادامه می‌توانید با آنها آشنا شوید.

مدیریت بازاریابی و فروش
مدیریت بازاریابی و فروش

مدیریت بازاریابی و فروش چیست؟

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در مدیریت بازاریابی در نظر گرفته می‌شود،

 • کنترل جنبه‌های مختلف بازاریابی
 • تعیین و انتخاب اهداف مختلف یک شرکت
 • سازماندهی و برنامه‌ریزی
 • تصمیم‌گیری و انتخاب

این موارد است. تمامی این موارد در نهایت برای بالابردن و رسیدن به حداکثر گردش مالی است. مدیریت بازاریابی و فروش بر عهده افراد متبحر در این زمینه قرار دارد. مدیران بازاریابی باید به‌تمامی این مسائل آشنایی کافی داشته باشند.

هدف از مدیریت بازاریابی

همان‌طور که گفتیم مدیریت بازاریابی نیازمند کسب مهارت‌های خاصی است. مدیریت بازاریابی اهداف مخصوص خودش را دارد. مهم‌ترین هدف ارتقا و موفقیت در کسب‌وکار است. از جمله اهداف مدیریت،

 • جذب مشتری‌های جدید
 • برطرف‌کردن نیاز مشتریان
 • سودآوری و دوری از ضرر
 • به حداکثر رساندن سهم کسب‌وکار در بازار
 • به‌دست‌آوردن شهرت

تمامی این موارد است.

جذب مشتری‌های جدید توسط مدیریت بازاریابی و فروش

طبیعتاً هر کسب‌وکاری مشتریان مخصوص به خودش را دارد. تعداد مشتریان خاص معمولاً ثابت است. شاید این را شنیده باشید که مشتری، مشتری می‌آورد. یکی از مهم‌ترین اهداف مدیریت بازاریابی و فروش نیز همین موضوع است.

جذب مشتری‌های جدید می‌تواند فروش شما را دوبرابر و یا بیشتر کند. برای موفقیت در این روش استراتژی‌های مختلفی ارائه می‌شود. یکی از استراتژی‌ها تبلیغات است. درصورتی‌که تبلیغات به‌درستی و مستمر انجام شود بازخورد خوبی کسب می‌کنید.

برطرف‌کردن نیاز مشتریان

درصورتی‌که کسب‌وکار شما به‌درستی پاسخگو نیاز مشتری نباشد مشتری از خرید مجدد صرف‌نظر می‌کند. یکی از مهم‌ترین مسائل در خریدوفروش جلب رضایت مشتریان است. هدف مشتری از خرید هر چیزی رفع نیاز است. یکی از موارد قابل‌توجه در این زمینه فروش مجازی و اینترنتی است.

فروش اینترنتی به‌گونه‌ای است که مشتری و فروشنده ارتباط مستقیمی با هم ندارند. درصورتی‌که کالا و یا هر چیزی با حفظ سلامت و به‌درستی ارسال نشود مشتری ناراضی خواهد بود. یکی دیگر از اهداف مدیریت بازاریابی و فروش رفع نیاز است.

سودآوری و دوری از ضرر

مهم‌ترین هدف فروشندگان از فروش محصول به‌دست‌آوردن سود است. به‌دست‌آوردن سود وظیفه مدیریت بازاریابی است. در صورت که یک فروشنده سود کافی کسب نکند عمر کسب‌وکارش عمر طولانی ای نخواهد داشت. کسب سود مهارت مدیریت است. درصورتی‌که مدیریت بازاریابی به‌درستی انجام شود با ضرر مواجه نخواهید شد و تنها سود نتیجه تلاش‌های شما خواهد بود.

به‌دست‌آوردن شهرت

شهرت دلیلی بر موفقیت در هر زمینه‌ای است. درصورتی‌که این هدف مدیریت بازاریابی به‌درستی استفاده شود نتیجه‌اش در دیگر هدف‌ها نیز تأثیرگذار خواهد بود. توجه داشته باشید که رضایت مشتری و برطرف‌کردن نیاز مشتری یکی از روش‌های کسب شهرت میان افراد مختلف است. در نهایت شهرت سود فروش شما را بیشتر خواهد کرد. باتوجه‌به این موضوع تمام هدف‌ها در نتیجه به سودآوری ختم می‌شوند.

اهمیت مدیریت بازاریابی و فروش چیست؟

باتوجه‌به مواردی که گفتیم پاسخ به این سؤال سخت نخواهد بود. مدیریت بازاریابی با افزایش سودآوری ارتباط مستقیمی دارد. مهم‌ترین کاربرد مدیریت فروش رسیدگی به‌تمامی اهداف موردنظر است. در نهایت اهمیت مدیریت بازاریابی این‌گونه است که،

 • حفظ شهرت
 • تقویت اقتصاد شرکت
مدیریت بازاریابی و فروش
اهمیت مدیریت بازاریابی و فروش

بودجه موردنظر برای بازاریابی دیجیتال

بازاریابی نیز هزینه موردنظر خودش را دارد. درصورتی‌که شما بخواهید به نتیجه خوبی از مدیریت بازاریابی و فروش برسید لازم است تا در برخی موارد به هزینه کنید. یکی از بخش‌هایی که نیازمند هزینه است بخش تبلیغاتی است.

تبلیغات به نسبت کارایی ای که دارد نیازمند هزینه است. باتوجه‌به این موضوع در بخش‌های دیگر معمولاً هزینه کمتری برای بخش بازاریابی پرداخت می‌شود. تولید محتوا و سئو یکی از بخش‌های مهم بازاریابی رسانه‌ای است. در بخش تولید محتوا به‌خصوص محتوای متنی بودجه کمتری نیاز است.

مراحل مختلف بازاریابی برای فروش

بازاریابی نیز مانند هر موضوع دیگری مراحل مخصوص به خودش را دارد. از جمله مراحل بازاریابی و فروش به این صورت است،

 • ایده‌پردازی و ارائه پیشنهاد
 • آزمایش و تحقیق
 • تبلیغات کاربردی و درست
 • فروش

تمامی این موارد در نهایت به فروش فوق‌العاده ختم می‌شود.

ایده‌پردازی و ارائه پیشنهاد

برای شروع پروسه بازاریابی در ابتدا شما نیازمند ایده به خصوصی هستید. ایده می‌تواند برداشتی از یک شغل دیگر باشد. ایده می‌تواند ابعاد دیگری را نیز در بر بگیرد مانند، شروع یک کار خلاقانه جدید. در نهایت برای شروع بازاریابی شما نیازمند گزینش ایده هستید.

آزمایش و تحقیق

در این مرحله لازم است تا مدیریت بازاریابی و فروش به‌گونه‌ای باشد که محصول مورد آزمایش قرار گیرد. مورد آزمایش قرارگرفتن به معنی درنظرگرفتن علایق مشتریان است. درنظرداشتن اینکه چه محصولی برای فروش بهتر است و چه بازخوردی از جانب مشتری دریافت می‌کند در این مرحله انجام می‌شود.

تبلیغات کاربردی و درست

همان‌طور که گفتیم تبلیغات نیازمند پرداخت هزینه است. در این مرحله لازم است تا معیارهایی برای روند تبلیغاتی در نظر بگیرید. درصورتی‌که تبلیغات بدون هدف و دلیل مشخص انجام شود نتیجه درست و مناسبی نخواهد داشت.

فروش محصول از طریق بازاریابی

مهم‌ترین سؤالی که در این مرحله به وجود می‌آید این است که محصول را چه زمان و در کجا بفروشید. انتخاب مکان مناسب برای فروش محصول اهمیت زیادی دارد. درصورتی‌که محصول شما در جای درستی به فروش نرسد فروش حداکثر و متناسبی نخواهد داشت.

مدیریت بازاریابی و فروش
فروش از طریق مدیریت بازاریابی و فروش

باتوجه‌به آنچه گفتیم باید به اهمیت مدیریت بازاریابی و فروش پی برده باشید. بازاریابی در تمام بخش‌های فروش اهمیت دارد. درصورتی‌که شما از بازاریابی به‌درستی استفاده کنید نتیجه بسیار خوبی در فروش محصولتان مشاهده خواهید کرد. مهم‌ترین کاربرد بازاریابی افزایش فروش است.

پروسه بازاریابی طبق مراحل خاصی انجام می‌شود. مراحل مختلف بازاریابی برای به اتمام رساندن اهداف خاص خود است. بازار واژه غریبه‌ای نیست. درصورتی‌که بخواهید کسب‌وکارتان در بازار زنده بماند نیازمند استفاده از روش‌ها و ترفندهای مختلف هستید. برای اینکه یک کسب‌وکار موفق داشته باشید نیاز است تا تمام تلاشتان را بکنید.

 

 

 

پیام بگذارید

مشاهده
بکشید