پرش لینک ها
هاست مدیریت شده چیست؟

هاست مدیریت شده چیست؟ 0 تا 100

هاست مدیریت شده؛ امروزه برای هر کسب و کاری داشتن وب سایت از ضروریات می‌باشد. اما بسیاری از افراد از جزییات و پشتیبانی‌های لازم برای داشتن یک وب سایت بی اطلاع هستند. ممکن است کلماتی مانند سرور و هاست را بکار ببرند، در حالی که اطلاعی از مشخصات فنی آنها ندارند. برای اینگونه افراد، معمولا خرید هاست مدیریت شده را توصیه می‌شود. اما در کل افراد هنگام تاسیس یک وب سایت، با سه گزینه کلی مواجه هستند:

1- هاست
2- سرور مجازی
3- سرور اختصاصی

در این مقاله ابتدا به اختصار سرور اختصاصی و سرور مجازی اشاره خواهیم کرد. و سپس به تفصیل در مورد هاست و انواع آن صحبت توضیح خواهیم داد.

سرور اختصاصی و سرور مجازی
وقتی که مدت زمان زیادی از راه اندازی وب سایت شما گذشت، به دلایل مختلف مانند خزش صفحات سایت به وسیله موتورهای جستجوگر، کمبود منابع وب سایت، و بسیاری از مسائل دیگر، وب سایت شما با مشکل کندی سرعت نمایش روبرو خواهد شد. در این مواقع، معمولا شرکت‌های هاستینگ توصیه به خرید سرور اختصاصی خواهند کرد. سرور اختصاصی نیز بر دو نوع سرور اختصاصی و سرور اختصاصی مجازی می‌باشد.

سرور اختصاصی
سرور مجازی یا dedicated server نوعی میزبانی می‌باشد که در آن شما به طور اختصاصی صاحب کل سرور هستید. یعنی پردازنده و سایر منایع با وب سایت‌های دیگر مشترک نیست.

سرور اختصاصی مجازی
سرور مجازی یا virtual private server به این صورت است که فضای سرور مجازی به صورت کاملا اختصاصی در اختیار دارنده وب سایت می‌باشد، اما شبکه و سرور فیزیکی به صورت مشترک مورد استفاده می‌باشد.

سرور اختصاصی و سرور مجازی برای چه کسانی مناسب است؟
سرور اختصاصی و VPS هزینه خرید و تمدید بالاتری نسبت به هاست دارند.برای شرکت‌های بزرگ و کسب و کارهایی که به مقدار منابع سخت افزاری بسیار بالا نیاز دارند، سرور اختصاصی توصیه می‌شود. اما اگر شرکت یا کسب و کار کوچک باشد و به منابع سخت افزاری کمتری نیاز داشته باشد، یعنی پروژه‌هایی که به تمامی منابع سرور اختصاصی نیاز ندارند، سرور مجازی بیشتر توصیه می‌شود.

هاست مدیریت شده چیست؟

هاست مدیریت شده چیست؟
هاست مدیریت شده چیست؟

هاست و انواع آن
اگر در اول کسب و کارتان هستید، برای اینکه وب سایتتان در همه جای دنیا قابل رویت باشد و در گوگل دیده شود، شما نیازمند خرید هاست یا سرویس میزبانی هستید. خرید هاست، نسبت به خرید سرور با صرفه‌تر می‌باشد و هزینه کمتری در بر دارد. کسی که بخواهد یک وب سایت راه اندازی کند، باید هاست خریداری کند. اما هنگام خرید هاست، دو گزینه کلی پیش روی خریدار وجود دارد: هاست مدیریت شده (managed host) و هاست مدیریت نشده (unmanaged host). در ادامه به تعریف هرکدام از این موارد خواهیم پرداخت:

هاست مدیریت شده یا managed host
زمانی که دارنده یک کسب و کار یا شرکت، می‌خواهد یک وب‌سایت تاسیس کند، قطعا نگرانی‌هایی از قبیل حمله سایبری، محافظت اطلاعات و خطر از بین رفتن و پریدن اطلاعات را دارد. برای جلوگیری از این خطرات احتمالی،‌ هاست مدیریت شده می‌تواند کمک کند. چرا که ارائه دهندگان هاست مدیریت شده، خدمات سرورهای اختصاصی و سخت افزارهای مرتبط را به مشتری اجاره می‌دهند.

همچنین مدیریت هاست و سخت افزارها، از طرف مشتری، به شرکت‌های ارائه دهنده موکول می‌شود. در واقع، صاحب وب سایت، در قبال پرداخت مبلغ بیشتری، وظیفه حفاظت وب سایت خود را به شرکت‌ها محول می‌کند.

مزایای هاست مدیریت شده
اما هاست مدیریت شده مزایای فراوانی دارد که به تفصیل به آنها اشاره خواهیم کرد:

1. حفاظت اطلاعات وب سایت
اولین و مهم ترین مزیت هاست مدیریت شده این است که امنیت وب سایت شما افزایش می‌یابد. شرکت‌ ارائه دهنده خدمات میزبانی مدیریت شده، با تهیه نسخه بکاپ و رمزگذاری داده‌های مشتریان، از اطلاعات آنها در مقابل حملات سایبری محافظت می‌کند.

هکرها با استفاده از هوش مصنوعی و بسیاری از فناوری‌های پیشرفته دیگر، می‌توانند به اطلاعات شما دست پیدا کنند. اما شما با پرداخت هزینه بیشتر و تهیه هاست مدیریت شده، از وب سایت خود محافظت خواهید کرد.

2. کاهش هزینه‌های عملیاتی
از دیگر مزایای میزبانی مدیریت شده، می‌توان به کاهش هزینه‌های عملیاتی پرداخت. زمانی که شما برای کسب و کار خود سرور تهیه می‌کنید، برای حفظ اطلاعات خود، مجبور به استخدام تیم فنی و تکنسین در شرکت خود هستید تا این افراد همواره و به صورت ۲۴ ساعته وب سایت شما را پشتیبانی کنند. اما با پرداخت هزینه کمتر، و اطمینان بیشتر، شرکت‌های ارائه دهنده هاست مدیریت شده، این وظیفه را متقبل می‌شوند.

3. نسخه بکاپ
در هر صورت امکان از بین رفتن اطلاعات همیشه وجود دارد. یکی دیگر از مزایای استفاده از هاست مدیریت شده این است که شرکت‌ هاستینگ که مدیریت سایت شما را بر عهده دارند، به طور منظم نسخه‌ٔ بکاپ از اطلاعات وب سایت شما را ذخیره می‌کنند.

بدین ترتیب، در صورت بروز هرگونه مشکل، با استفاده از نسخه پشتیبان، وب سایت و اطلاعات شما از بین نخواهد رفت. حتی به ندرت صاحب وب سایت در جریان مشکلات احتمالی قرار می‌گیرد. چرا که مسئولیت حفظ و نگه داری وب سایت بر عهده شرکت‌ها می‌باشد.

معایب هاست مدیریت شده
معایب هاست مدیریت شده

معایب هاست مدیریت شده
تنها ایراد هاست مدیریت شده این است که با توجه به اینکه همه تنظیمات و پیکربندی‌ها توسط شرکت ارائه دهنده انجام می‌شود، امکان ایجاد تغییرات بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن خواهد بود.

انواع پلن‌های هاست مدیریت شده ارائه شده توسط سرورنت
هاست مدیریت شده با توجه به درخواست و بودجه مشتریان، توسط شرکت سرورنت به دو دسته هاست پربازدید یا پرمیوم و هاست ماکرو تقسیم می‌شود:

هاست مدیریت شده ماکرو
در هاست ماکرو که توسط شرکت سرورنت ارائه می‌شود، منابع و سخت افزارها به صورت کاملا اختصاصی خواهد بود و به این معناست که سرور بطور کامل در اختیار شما قرار دارد.

هاست پربازدید یا پرمیوم
در هاست پرمیوم به مقدار کمی اشتراک وجود دارد و نیمه اختصاصی می‌باشد. یعنی ممکن است با دو کاربر یا وب‌سایت دیگر روی یک سرور منابع اشتراکی استفاده کنید.

اگر بخواهیم هاست اشتراکی را با این دو نوع هاست مقایسه کنیم، در هاست اشتراکی منابع به صورت کاملا مشترک با چندین هاست دیگر، در اختیار شما قرار می‌گیرد.

هاست مدیریت نشده یا unmanaged host
همانطور که پیش‌تر گفتیم، هاست در واقع بخشی از سرور می‌باشد. هر سرور ممکن است چندین هاست دیگر را نیز شامل شود. پس هاست‌های مدیریت نشده، فقط دارای سیستم عامل (ویندوزی یا لینوکسی) می‌باشد. یعنی هیچ نرم افزار و پیکربندی و تنظیمات دیگری را شامل نمی‌شود. با تهیه هاست مدیریت نشده و خام، دارنده‌ی هاست خودش با توجه به نیازهایی در وب سایت لازم است، باید هاست را مدیریت کند.

مقایسه هاست مدیریت شده و هاست مدیریت نشده

مزایای هاست مدیریت نشده
برای افراد متخصص، هاست مدیریت نشده بهترین انتخاب است. چرا که دارنده وب‌سایت بدون هیچ دغدغه‌ای، و با آزادی کامل، می‌تواند پیکربندی و تنظیمات وب سایت خود را به دلخواه خود انجام دهد. همچنین افراد مبتدی که به مبانی مدیریت سرور علاقه دارند، می‌توانند آزمون و خطاهای خود را در محیطی آزاد، انجام دهند. در واقع، هاست مدیریت نشده مانند یک زمین بایر است که خریدار اینگونه هاست‌ها می‌توانند هر طور که دلشان می‌خواهد، برنامه‌ریزی کنند.

معایب هاست مدیریت نشده
هاست مدیریت نشده چون هیچ تنظیمات و نرم افزاری ندارد، برای افرادی که پیش زمینه‌ای از این مبحث ندارند مناسب نیست و نمی‌توانند کاری بر آن انجام دهند. به همین دلیل، افراد صاحبان کسب و کار، بیشتر به سمت هاست مدیریت شده گرایش نشان می‌دهند تا بدون دغدغه و در امنیت کامل، روی کسب و کار خود متمرکز شوند، نه امنیت و مدیریت هاست وب سایتشان.

آنچه در این متن گفته شد…
در این متن، به راه اندازی وب سایت به روش‌های مختلف پرداختیم. در خصوص سرور اختصاصی و سرور اختصاصی مجازی نیز اطلاعات کلی داده شد و گفتیم که برای شرکت‌های تجاری بزرگ مناسب‌تر می‌باشند چون هزینه بیشتری دارند. همچنین، گفتیم که اگر در مراحل اولیه کسب و کارتان هستید، خرید هاست به نفع شما خواهد بود. زیرا هزینه کمتری در بر دارد.

اما در هنگام خرید Host‌ به هاست مدیریت شده و هاست مدیریت نشده بر خواهید خورد که باید انتخاب کنید. هاست مدیریت نشده برای افرادی که در زمینه سایت و سرور تخصص دارند مناسب است. حال آنکه هاست مدیریت شده برای افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند، توصیه می‌شود.

هاست مدیریت شده مزایای فراوانی از جمله محافظت از اطلاعات وب سایت، نسخه بکاپ، و کاهش هزینه‌های عملیاتی را دارا می‌باشد. تمامی این امکانات توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات، مانند شرکت سرورنت ارائه و مدیریت می‌شود. اما در هاست مدیریت نشده، فرد خودش باید همه این کارها را انجام دهد. پس برای افراد غیر متخصص مناسب نیست.

توصیه ما
شرکت سرورنت پک با ارائه خدمات مختلف با توجه به نیاز شما و وب سایتتان، گزینه‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. البته هنگام سفارش هاست باید توجه داشته باشید که منابع و پهنای باند تا چه حد اختصاصی می‌باشد.

به علاوه، باید حواستان باشد که خدمات مدیریتی که شرکت هاستینگ ارائه خواهد داد، شامل چه خدماتی خواهد بود و کدام خدمات را پشتیبانی نمی‌کنند. اگر به این نکات توجه داشته باشید، می‌توانید انتخاب بهتر و با صرفه‌تری را داشته باشید.

سوالات متداول
1. هاست مدیریت شده یا مدیریتی چیست؟
به سرویس‌های میزبانی که بصورت اشتراکی بر روی یک سرور فیزیکی ارائه و توسط شرکت هاستینگ برای شما حفظ و مدیریت می‌شوند، هاست مدیریت(Managed hosting) شده گفته می‌شود.

2. هاست مدیریتی برای چه افرادی مناسب است؟
اگر تخصص و وقت لازم برای مدیریت هاست را ندارید، هاست مدیریت شده بهترین گزینه است. این هاست برای افرادی که هزینه استخدام نیروی متخصص را ندارند نیز بسیار مفید و مقرون بصرفه خواهد بود.

پیام بگذارید

مشاهده
بکشید